Dra Dorota Natalia Komar

DNA psychodelicznych doświadczeń: genetyka, epigenetyka i efekty kliniczne

Chociaż ludzie rytualnie stosowali naturalne środki halucynogenne od tysięcy lat, zainteresowanie ich klinicznym zastosowaniem w leczeniu chorób psychicznych na szeroką skalę rozpoczęło się w latach pięćdziesiątych XX wieku – wtedy po raz pierwszy udało nam się wyizolować i zidentyfikować substancje aktywne zawarte w grzybach psylocybinowych.

Największy przełom przyszedł w 2017 roku, kiedy FDA przyznała status „przełomowej terapii” wykorzystaniu MDMA do leczenia zespołu stresu pourazowego.

Dziś już wiemy, że psychodeliki mogą być skuteczne przy leczeniu takich zaburzeń psychicznych jak depresja, lęki czy uzależnienia. Mamy także obiecujące dane sugerujące skuteczność leczenia chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera, demencja i choroba Parkinsona, bólu neuropatycznego i wspomaganie rekonwalescencji po udarze. Chorób, z których terapia zmagamy się od dziesięcioleci!

Jak to jest możliwe? Jaki jest mechanizm działania substancji psychodelicznych?

Podczas wykładu opowiem, jak psychodeliki oddziaływają na nasze geny, w jaki sposób zmieniają ich ekspresję i modulują neuropatyczność. Przyjrzę się także roli genetyki w naszej reakcji na psychodeliki i temu, dlaczego doświadczenia mogą się znacznie różnić u poszczególnych osób.

Dra Dorota Natalia Komar – doktorka nauk biologicznych specjalizująca się w epigenetyce. Adiunktka w Instytucie Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie i liderka projektu badającego epigenetyczne markery menopauzy i epigenetyczne podstawy starzenia w centrum technologicznym Eurecat w Katalonii. Zaangażowana w badanie wpływu substancji pochodzenia naturalnego na maszynerię epigenetyczną i regulację ekspresji genów. Ukończyła biotechnologię na SGGW w Warszawie, doktorat z genetyki i biologii rozwoju obroniła na Uniwersytecie Autonomicznym w Madrycie. Absolwentka MBA IE Business school w Madrycie.

Popularyzuje naukę na Instagramie @darwininchaneldress