Tadeusz Hawrot

Kluczowe czynniki szerokiego dostępu do terapii psychodelicznych w Europie

Chociaż badania naukowe nad terapiami psychodelicznymi kwitną w Europie, polityka i regulacje pozostają w tyle. Aby przyspieszyć postęp, w 2022 roku powstało „Psychedelic Access and Research European Alliance” (PAREA). PAREA jest zaangażowana w przygotowanie Europy do bezpiecznego i odpowiedzialnego wdrażania terapii psychodelicznych do europejskich systemów opieki zdrowotnej. Jest to sojusz oparty na członkostwie kluczowych organizacji niezbędnych do zintegrowania opieki psychodelicznej z rutynową praktyką kliniczną. Obejmuje on organizacje pacjenckie, medyczne, naukowe i psychodeliczne. Dzięki tej formule budujemy zaufanie i współpracę oraz zapewniamy zaangażowanie decydentów politycznych UE, sektorów naukowych i klinicznych, a także pacjentów.

Obecnie wiele uwagi poświęca się potencjalnemu zatwierdzeniu terapii psychodelicznych przez regulatorów, takich jak FDA czy Europejska Agencja Leków. Co ważne, samo zatwierdzenie regulacyjne to dopiero początek. Prawdziwym wyzwaniem będzie zapewnienie szerokiego i równego dostępu do tych terapii. Ten wykład skupi się na omówieniu różnych etapów niezbędnych do osiągnięcia znaczącego dostępu do terapii psychodelicznych w Europie.

Tadeusz Hawrot ma 15 lat doświadczenia w pracy z instytucjami UE. Skupia się na zdrowiu mózgu i przez dekadę kierował inicjatywami politycznymi Europejskiej Rady Mózgu. Współpracując z WHO, przyczynił się do stworzenia globalnego planu działania dotyczącego chorób neurologicznych. Wierzy w siłę partnerstw i uczestniczył w tworzeniu wielu sojuszy na poziomie krajowym i międzynarodowym. Jako założyciel i dyrektor wykonawczy PAREA dąży do włączenia terapii psychodelicznych do europejskiej opieki zdrowotnej.