Dr hab. Agnieszka Bojanowska

Serce, umysł i dusza. Mechanizmy psychologiczne odpowiedzialne za terapeutyczne efekty psychodelików.

W jaki sposób psychodeliki zmieniają dobrostan? Czy ludzie stosujący psychodeliki są szczęśliwsi niż inni?

Substancje psychodeliczne są unikalne, ponieważ poprzez swoje niezwykłe działanie w krótkim czasie uruchamiają wiele procesów psychicznych. W ekspresowym tempie aktywizują i neutralizują stare traumy i wewnętrzne awersyjne stany, wprowadzają zmiany w funkcjonowaniu poznawczym mózgu oraz indukują stany metafizyczne. Działają jednocześnie na kilku poziomach – emocjonalnym, poznawczym i duchowym.

Psychologowie w ciągu ostatnich kilku dekad wysnuli trzy główne teorie dotyczące terapeutycznego potencjału psychodelików. Jedna z nich mówi o przejściu od awersji do akceptacji nieprzyjemnych wspomnień i stanów, druga mówi o załamaniu przetwarzania informacji, a trzecia o doświadczeniach duchowych, które budują odporność psychiczną i pomagają radzić sobie z trudnościami. Każda z tych teorii wyjaśnia część doświadczenia psychodelicznego – a w połączeniu pozwalają wyjaśnić, jak jedna sesja z psychodelikiem może zmienić całościowy dobrostan człowieka.

Dr hab. Agnieszka Bojanowska – psycholożka i terapeutka, od ponad 15 lat zajmuje się psychologią dobrostanu, czyli nauką o szczęściu człowieka. Zadaje sobie pytania o to, dlaczego niektórzy ludzie są szczęśliwi, a inni nie, oraz jak można pomóc ludziom czuć się dobrze. Dzieli czas między Warszawę a Amsterdam: od lat jest związana jest z Wydziałem Psychologii Uniwersytetu SWPS w Warszawie i prowadzi swoją praktykę terapeutyczną Paths to well-being w Amsterdamie.