15-16 CZERWCA 2024

Polskie Towarzystwo Psychodeliczne i Polska Sieć Polityki Narkotykowej we współpracy z Wydziałem Prawa i Administracji UW zapraszają na drugą edycję interdyscyplinarnej konferencji „Nauka Psychodeliczna”, która odbędzie się na Uniwersytecie Warszawskim w dniach 15-16 czerwca 2024 roku.


Podczas Konferencji eksperci z różnych dziedzin przedstawią aktualny stan wiedzy o wpływie psychodelików na świadomość i organizm, ich potencjale terapeutycznym, statusie prawnym i związanych z nimi kwestiach polityczno-kulturowych. Bardzo ważnym tematem będą polskie badania kliniczne nad psychodelikami oraz badania nad użytkownikami psychodelików w Polsce. Tak jak podczas poprzedniej edycji prelegentami będą najwybitniejsi specjaliści zajmujący się tematyką substancji psychodelicznych w Polsce.


W sobotę odbędzie się debata, podczas której spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy Polska jest gotowa na psychodeliki. Na wieczór zaplanowaliśmy wydarzenie kulturalne dla wszystkich uczestników konferencji. Konferencję zakończymy w niedzielę debatą pacjencko-społeczną z udziałem zagranicznych gości organizowaną we współpracy z Helsińską Fundacją Praw Człowieka.

„Nauka psychodeliczna” odbywa się co 2 lata i jest największą w Polsce konferencją naukową poświęconą działaniu substancji psychodelicznych, które w ostatnich latach wzbudzają coraz większe zainteresowanie na całym świecie – również w Polsce. Słuchacze będą mogli uczestniczyć w wydarzeniu zarówno stacjonarnie, jak i poprzez transmisję internetową. Środki ze sprzedaży biletów zostaną przeznaczone na działalność Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego. Mamy nadzieję, że spędzicie ten czas razem z nami!


Kiedy?
15-16 czerwca 2024 roku


Gdzie?
Konferencja ponownie odbędzie się na Uniwersytecie Warszawskim, ale – ze względu na olbrzymie zainteresowanie pierwszą edycją – w tym roku spotkamy się w największej i najbardziej prestiżowej auli UW, czyli w Auli im. Adama Mickiewicza w Audytorium Maximum na głównym kampusie Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, Warszawa.

 

Dla kogo?
Dla specjalistów w dziedzinie zdrowia psychicznego, prawa i neuronauki, pracowników naukowych, dziennikarzy, pacjentów substancji psychodelicznych, a także wszystkich osób zainteresowanych wykorzystaniem psychodelików w medycynie oraz ich wpływem na umysł i społeczeństwo.


Dlaczego warto?

2 dni wypełnione po brzegi aktualną wiedzą o psychodelikach
7 zróżnicowanych bloków tematycznych
24 najwybitniejszych specjalistów zajmujących się tematyką substancji psychodelicznych w Polsce
2 interesujące debaty
Wieczór artystyczny
Warsztaty psychoterapeutyczne „Integracja odmiennych stanów świadomości” w piątek 14 czerwca (wydarzenie towarzyszące)

KUP BILET

Organizatorzy:

PARTNERZY:

PRELEGENCI

Dr n. med. Hanna Badzio-Jagiełło

Dr hab. Agnieszka Bojanowska

Dr Dominik Cysewski

Prof. dr hab. Krystyna Gołembiowska

Tadeusz Hawrot

Dr n. med. Justyna Holka-Pokorska

Norbert Jamróz

dr Michał Jasiński

Grzegorz Kazek

Bartosz Kleszcz

Dr Piotr Kładoczny

Dra Dorota Natalia Komar

Katarzyna Kowara

Dr Kacper Łukasiewicz

Dr Mateusz Marczewski

Paweł Orłowski

Prof. dr hab. Andrzej Pilc

Anastasia Ruban

Dr Andrzej Serafin

dr Jan Szczypiński

Lek. Tomasz Wieczorek

Dr n. med. Gniewko Więckiewicz

Dr hab. Mariusz Wiglusz

Dr n med. Adam Włodarczyk

Dr n. med. Hanna Badzio-Jagiełło

Lekarz, specjalistka psychiatrii, z ponad 30-letnim stażem zawodowym. Współzałożycielka, w 2011 roku, Centrum Badań Klinicznych PI-House, gdzie pełni rolę prezesa i Dyrektora ds. jakości. Posiada ponad 25-letnie doświadczenie w prowadzeniu badań klinicznych, na swoim koncie ma ponad 50 projektów badawczo-naukowych. Zorganizowała 10-osobowy zespół badaczy psychiatrów. Szkoli kolejne pokolenia badaczy.

Dr hab. Agnieszka Bojanowska

Psycholożka i terapeutka, od ponad 15 lat zajmuje się psychologią dobrostanu, czyli nauką o szczęściu człowieka. Zadaje sobie pytania o to, dlaczego niektórzy ludzie są szczęśliwi, a inni nie, oraz jak można pomóc ludziom czuć się dobrze. Dzieli czas między Warszawę a Amsterdam: od lat jest związana jest z Wydziałem Psychologii Uniwersytetu SWPS w Warszawie i prowadzi swoją praktykę terapeutyczną Paths to well-being w Amsterdamie.

Dr Dominik Cysewski

Biolog molekularny i biotechnolog medyczny, zainteresowany wykorzystaniem metod „omicznych” (wielkoskalowych) w badaniach neurobiologicznych i biomedycznych. Pracownik Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Prof. dr hab. Krystyna Gołembiowska

Biolog, neurofarmakolog, dyscyplina nauki medyczne. Zainteresowania naukowe związane z badaniem mechanizmów działania nowych leków neuroprotekcyjnych, przeciwdepresyjnych, przeciwpsychotycznych, procesów neurodegeneracyjnych, szczególnie roli stresu oksydacyjnego w tych procesach. W ostatnim czasie – badania wpływu nowych substancji psychoaktywnych tzw. dopalaczy (psychodelików, psychostymulantów) na neuroprzekaźnictwo mózgowe i zachowanie zwierząt oraz ewentualną neurotoksyczność tych związków, a także mechanizmu działania psylocybiny jako nowej terapii depresji.

Tadeusz Hawrot

Tadeusz Hawrot ma 15 lat doświadczenia w pracy z instytucjami UE. Skupia się na zdrowiu mózgu i przez dekadę kierował inicjatywami politycznymi Europejskiej Rady Mózgu. Współpracując z WHO, przyczynił się do stworzenia globalnego planu działania dotyczącego chorób neurologicznych. Wierzy w siłę partnerstw i uczestniczył w tworzeniu wielu sojuszy na poziomie krajowym i międzynarodowym. Jako założyciel i dyrektor wykonawczy PAREA dąży do włączenia terapii psychodelicznych do europejskiej opieki zdrowotnej.

Dr n. med. Justyna Holka-Pokorska

Dr n. med. FECSM Justyna Holka-Pokorska specjalistka psychiatra seksuolog. Od kilkunastu lat związana z Instytutem Psychiatrii I Neurologii w Warszawie. W kadencji 2019-2022 Przewodnicząca Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Współtwórczyni Komisji Psychiatrii Klimatycznej przy PTP.

Popularyzatorka odkryć z obszaru nauki psychodelicznej wśród polskich psychiatrów I psychoterapeutów. W zakresie badań dotyczących użytkowników substancji psychodelicznych oraz badań nad psylocybiną w terapii uzależnień współpracuje z Service d’ Addictologie Hospitaux Universitaires de Geneve. Szczególnie zainteresowana kwestiami etycznymi popularyzacji terapii w oparciu o psychodeliki w obszarze jej zastosowań klinicznych. 

Norbert Jamróz

Jest absolwentem studiów magisterskich z zakresu psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS, stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu oraz studiów MBA na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu i Nottingham Trent University (UK). Ukończył również dwuletnie szkolenie nauczycielskie mindfulness w podejściu MBCT, dwuletnie szkolenie psychoterapeutyczne w nurcie Gestalt i program MDMA-Assisted Therapy for PTSD zorganizowany przez MAPS. Obecnie rozwija się w nurcie Hakomi.

dr Michał Jasiński

Doktor nauk humanistycznych w zakresie psychologii, psychoterapeuta, filmoznawca, skandynawista, w latach 2016-2023 wykładowca Uniwersytetu SWPS w Sopocie. Prowadzi praktykę terapeutyczną w Barcelonie, zajmuje się integracją psychodeliczną w Stowarzyszeniu Hermanosis. Specjalizuje się w nurcie psychoterapii konstruktywistycznych, przede wszystkim terapii koherencji. Jest certyfikowanym nauczycielem tego nurtu i współpracownikiem naukowym Coherence Psychology Institute, z ramienia którego prowadzi warsztaty i propaguje wiedzę o procesie rekonsolidacji pamięci w psychoterapii.

Grzegorz Kazek

Pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum, gdzie od wielu lat realizuje badania w zakresie  farmakologii eksperymentalnej oraz biomarkerów i mechanizmów zaburzeń psychicznych. Prowadzi interdyscyplinarne badania nad efektami i mechanizmami działania psychodelików. Jest autorem wystąpień konferencyjnych oraz szkoleń dotyczących neurobiologicznych i psychologicznych mechanizmów działania psychodelików oraz psychoanalitycznego rozumienia doświadczeń psychodelicznych. Prowadzi prywatną praktykę psychoterapeutyczną, pracując w oparciu o podejście psychodynamiczne i modele integracyjne, między innymi z osobami po doświadczeniach psychodelicznych. Jest psychodramatystą oraz trenerem treningu interpersonalnego i umiejętności psychospołecznych. Należy do polskich i zagranicznych towarzystw naukowych, w tym MIND European Foundation for Psychedelic Science oraz Association for Humanistic Psychology. Jest konsultantem Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego.

Bartosz Kleszcz

Psycholog, psychoterapeuta, superwizor, naukowiec. W ACT od początku tego nurtu w Polsce. Współzałożyciel szkoły psychoterapii Behawioralnie oraz portalu Uczę się ACT. Prowadził szkolenia z ACT w Europie, Azji i Afryce. Konsultant Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego, organizator retreatu psychodelicznego w Holandii. Doświadczeniu psychodelicznemu zawdzięcza własne zdrowie oraz zainteresowanie subiektywnością, autonomią i doświadczeniem self w ramach psychoterapii. Lubi weganizm, metal i anime.

Dr Piotr Kładoczny

Doktor prawa, od 1990 pracujący naukowo w Katedrze Prawa Karnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1996 r. związany z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, w której nadzoruje prace merytoryczne programów prawnych i interwencyjnych. Obecnie wiceprezes Zarządu HFPC i członek Rady Programowej Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej. Na Wydziale Prawa i Administracji prowadzi m.in. zajęcia w ramach Kliniki Prawa w sekcji „redukcja szkód”. Autor licznych publikacji z zakresu prawa karnego, praw człowieka i prawa narkotykowego.

Dra Dorota Natalia Komar

Doktorka nauk biologicznych specjalizująca się w epigenetyce. Adiunktka

w Instytucie Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie i liderka projektu

badającego epigenetyczne markery menopauzy i epigenetyczne podstawy starzenia w centrum technologicznym Eurecat w Katalonii. Zaangażowana w badanie wpływu substancji pochodzenia naturalnego na maszynerię epigenetyczną i regulację ekspresji genów.

Ukończyła biotechnologię na SGGW w Warszawie, doktorat z genetyki i

biologii rozwoju obroniła na Uniwersytecie Autonomicznym w Madrycie.

Absolwentka MBA IE Business school w Madrycie. Popularyzuje naukę na Instagramie @darwininchaneldress

Katarzyna Kowara

Psycholożka, certyfikowana psychoterapeutka Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, seksuolożka. Uczestniczy w szkoleniu I stopnia w analizie jungowskiej. Zajmuje się psychoterapią indywidualną osób dorosłych oraz integracją doświadczeń psychodelicznych – zarówno jako klinicystka, jak i osoba szkoląca w tych dziedzinach. Współprowadzi Fundację Bez Klamek i ośrodek Nurty w Krakowie, współpracuje także z ośrodkiem Synteza.

Dr Kacper Łukasiewicz

Specjalizuje się w badaniach plastyczności neuronalnej wywołanej psychodelikami w modelach zwierzęcych.

Zatrudniony w Centrum Medycyny Doświadczalnej i w Klinice Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Członek-ekspert Komisji ds. Uzależnień Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Dr Mateusz Marczewski

Antropolog kultury, autor książek Niewidzialni (Czarne 2012), Koliste jeziora Białorusi (Czarne 2017). W roku tym roku ukaże się jego książka Pasażerowie. Ayahuasca i duchy Amazonii. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autor metody nauczania i opartego na niej kursu pisania kreatywnego „Pisanie jako proces” organizowanego wraz z Instytutem Badań Literackich PAN w Warszawie. Eseje i reportaże publikował w „Polityce”, „Dwutygodniku”, „Tygodniku Powszechnym”, „Gazecie Wyborczej” i „Kontekstach”. Mieszka w Warszawie.

Paweł Orłowski

Neuronaukowiec,  doktorant w Centrum Badań Mózgu Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie realizuje projekt badawczy pt. “Samoświadomość i przetwarzanie emocji w grupie użytkowników klasycznych psychodelików”. Laureat programu Diamentowy Grant oraz stypendium MNiSW. Od 2017 roku skupia się na prowadzeniu interdyscyplinarnych badań naukowych, koncentrując się na neuronalnych korelatach świadomości oraz badaniach użytkowników substancji psychoaktywnych.

Prof. dr hab. Andrzej Pilc

Pracuje w Instytucie Farmakologii im. J. Maja PAN w Krakowie oraz w CMUJ. Zajmuje się neuro- i psychofarmakologią, badając podstawy i sposoby leczenia zaburzeń psychicznych. Jego najważniejsze dokonania naukowe to: hipoteza up-regulacji receptorów GABAB przez leki antydepresyjne, czy pierwsze prace na temat przeciwlękowych, przeciwdepresyjnych i antypsychotycznych efektów ligandów receptorów metabotropowych dla glutaminianu. Jest najczęściej cytowanym polskim neurofarmakologiem. W ramach grantu z Narodowego Centrum Nauki realizuje projekt pt. „Wzajemne interakcje pomiędzy receptorami 5-HT2A i mGlu2 jako okno w przeciwdepresyjnym
działaniu psylocybiny”.

Anastasia Ruban

Neurokognitywistka, doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych i Społecznych w dyscyplinie Psychologia na Uniwersytecie SWPS. Kierowniczka projektu badawczego w Centrum Badań Neuropoznawczych. W ramach doktoratu realizowała projekt dotyczący elektrofizjologicznych korelatów przetwarzania myśli na własny temat u osób używających i nieużywających psychodelików w kontekście naturalistycznym.

Dr Andrzej Serafin

Filozof, tłumacz, redaktor kwartalnika Kronos, adiunkt w Instytucie Socjologii UKEN w Krakowie. Od ośmiu lat organizuje Letnie Seminarium Platońskie w Lanckoronie. Tłumaczył m.in. Platona, Nietzschego, Rilkego, Taubesa, Arendt i Andreas-Salomé. Ostatnio wydał książki „Heidegger: fenomenologia niewidzialnego” (2022) oraz „Nowoczesność Platona” (2023).

dr Jan Szczypiński

Doktorat realizował w Katedrze i Klinice Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Pracowni Obrazowania Mózgu Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN. Laureat licznych grantów i stypendiów NCN. W swojej pracy naukowej zajmuje się neuronalnymi korelatami zaburzeń psychicznych, teorią umysłu oraz interakcjami emocji i funkcji poznawczych. Aktualnie prowadzi badania skupiające się na procesach emocjonalnych i poznawczych wśród użytkowników substancji psychodelicznych. Popularyzator nauki psychodelicznej.

Lek. Tomasz Wieczorek

Absolwent Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, ukończył specjalizację z psychiatrii w Klinice Psychiatrii tej uczelni, tam również się doktoryzuje. Szkoli się na psychoterapeutę na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w zakresie terapii wspomaganych psychodelikami i integracji doświadczeń psychodelicznych w MIND Foundation w Berlinie. Zaangażowany w badania w obszarze neurostymulacji mózgu oraz medycyny snu, prowadzi zajęcia dydaktyczne na UM we Wrocławiu oraz na Uniwersytecie SWPS (filia wrocławska).

Dr n. med. Gniewko Więckiewicz

Doktor nauk medycznych i nauk o zdrowiu, lekarz psychiatra, stypendysta Światowego Towarzystwa Psychiatrycznego i Japońskiego Towarzystwa Psychiatrii i Neurologii. Zawodowo związany ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach, gdzie prowadzi badania dotyczące wpływu substancji psychoaktywnych na szeroko pojęte zdrowie publiczne.

Dr hab. Mariusz Wiglusz

Absolwent Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, od początku swojej kariery zawodowej jest związany z Kliniką Psychiatrii Dorosłych na tej uczelni. Jego zainteresowania naukowe ewoluowały w czasie. Początkowo skupiał się na badaniach dotyczących zaburzeń depresyjnych w padaczce oraz zaburzeń lękowych w padaczce, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów diagnostycznych i terapeutycznych. Obecnie jego prace naukowe koncentrują się na leczeniu lekoopornej depresji jedno- i dwubiegunowej przy użyciu ketaminy oraz innych psychodelików.

Dr n med. Adam Włodarczyk

Ukończył studia medyczne na Wydziale Wojskowo-Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. W 2019 roku po uzyskaniu tytułu specjalisty w dziedzinie psychiatrii został zatrudniony w Klinice Psychiatrii Dorosłych. Obecnie na stanowisku lekarza kierującego oddziałem. Podjął się badań w zakresie psychofarmakologii lekoopornych zaburzeń nastroju z uwzględnieniem szybkodziałających leków antydepresyjnych. Od 2017 roku jest również współ-/autorem ponad 40 prac o sum. IF > 100.

PROGRAM KONFERENCJI

15 CZERWCA 2024 (SOBOTA)

8:00-9:15Rejestracja
9:15-9:30Otwarcie
Przedstawiciel Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
Agnieszka Sieniawska, Polska Sieć Polityki Narkotykowej
Maciej Lorenc, Polskie Towarzystwo Psychodeliczne
9:30-11:00Badania kliniczne nad psychodelikami w Polsce
dr Hanna Badzio-Jagiełło, Cyrus Tahery Badania kliniczne nad 5-MeO-DMT
dr hab. Mariusz Wiglusz Psylocybina w terapii zaburzeń nastroju: Przegląd badań klinicznych
dr Adam Włodarczyk Kliniczne zastosowania i skuteczność ketaminy w psychiatrii: kompleksowy przegląd na podstawie doświadczeń z praktyki w leczeniu zamkniętym
Prowadzenie panelu: Maciej Lorenc
11:00-11:30Przerwa
11:30-13:00 Substancje psychodeliczne a psychoterapia
dr hab. Agnieszka Bojanowska Serce, umysł i dusza. Mechanizmy psychologiczne odpowiedzialne ze terapeutyczne efekty psychodelików
dr Justyna Holka-Pokorska Czy w terapii wspomaganej psychodelikami zachodzi zjawisko ‘przeniesienia’ i ‘przeciwprzeniesienia’?
Bartosz Kleszcz Jak istnieć bardziej: doświadczenie self, podróże psychodeliczne i behawioryzm
Prowadzenie panelu: dr Justyna Hobot
13:00-14:30Przerwa
14:30-16:00 Badania nad użytkownikami psychodelików w Polsce
dr Gniewko Więckiewicz Używanie substancji psychoaktywnych w Polsce – co wiemy, czego nie wiemy, co warto by było wiedzieć?
dr Jan Szczypiński i Paweł Orłowski Przetwarzanie emocji i samoświadomość w grupie doświadczonych użytkowników psychodelików
Grzegorz Kazek Interdyscyplinarne badania polskich użytkowników psychodelików: od nowych horyzontów po praktyczne wnioski
Prowadzenie panelu: Damian Sobczyk
16:00-16:30 Przerwa
16:30-18:00Dekryminalizacja i medykalizacja psychodelików
dr Piotr Kładoczny Ramy prawne zastosowań medycznych substancji psychoaktywnych w świetle prawa polskiego
Tadeusz Hawrot Kluczowe czynniki szerokiego dostępu do terapii psychodelicznych w Europie
Anastazja Ruban W stronę inkluzywnego i etycznego ruchu psychodelicznego
Prowadzenie panelu: Agnieszka Sieniawska
18:00-18:15 Przerwa
18:15-19:30 Debata polityczna: “Czy Polska jest gotowa na psychodeliki?”
20:30-23:30 Wieczór artystyczny
Szczegóły zostaną udostępnione osobom uczestniczącym w konferencji

16 CZERWCA 2024 (NIEDZIELA)

9:30-11:30Neuronauka a substancje psychodeliczne
prof. Andrzej Pilc Nasilenie działania przeciwdepresyjnego halucynogenów przez blokery receptorów mGlu2/3 dla glutaminianu
prof. Krystyna Gołembiowska Czy psychoplastogenne działanie psychodelików zależy od lokalizacji komórkowej receptora 5-HT2A?
dr Kacper Łukasiewicz i dr Dominik Cysewski Krótko- i długotrwałe efekty behawioralne i molekularne psychodelików w modelu mysim
dr Dorota Komar DNA psychodelicznych doświadczeń: genetyka, epigenetyka i efekty kliniczne
Prowadzenie panelu: dr Justyna Hobot
11:30-12:00Przerwa
12:00-14:00Integracja doświadczeń psychodelicznych
dr Michał Jasiński Ku zmianie transformacyjnej – integracja doświadczeń psychodelicznych w oparciu o proces rekonsolidacji pamięci
Norbert Jamróz Uważność w procesie psychodelicznym
Katarzyna Kowara Doświadczenie psychodeliczne i jego integracja z perspektywy psychoanalizy jungowskiej
Prowadzenie panelu: Damian Sobczyk
14:00-15:30Przerwa
15:30-17:00Psychodeliczna humanistyka
Tomasz Wieczorek Filozofia i duchowość w terapiach wspomaganych psychodelikami. Aspekty etyczne i terapeutyczne
dr Andrzej Serafin Metafizyczny paradygmat doświadczenia psychodelicznego
dr Mateusz Marczewski Ayahuaska. Ujęcie pragmatyczne
Prowadzenie panelu: Maciej Lorenc
17:00-17:15 Przerwa
17:15-18:45Debata pacjencko-społeczna z udziałem zagranicznych gości organizowana we współpracy z Helsińską Fundacją Praw Człowieka

WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE 14 CZERWCA 2024 (PIĄTEK)

Warsztaty psychoterapeutyczne

Integracja odmiennych stanów świadomości”

Specjalistów zdrowia psychicznego serdecznie zapraszamy na wydarzenie towarzyszące konferencji – warsztat “Integracja odmiennych stanów świadomości”, który odbędzie się w piątek 14 czerwca 2024 na Uniwersytecie Warszawskim.

Konferencja “Nauka Psychodeliczna 2022”

jak trafić na konferencję?

Manifest psychodeliczny

Substancje psychodeliczne w ostatnich latach wzbudzają coraz większe zainteresowanie na całym świecie, oferując nowe rozwiązania w leczeniu problemów zdrowotnych, takich jak depresja, zespół stresu pourazowego czy uzależnienia. W świetle obecnych regulacji prawnych za posiadanie psychodelików grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech i są one definiowane jako środki pozbawione zastosowań medycznych i cechujące się dużym potencjałem nadużywania. Taka klasyfikacja ogranicza możliwość wykorzystywania psychodelików w badaniach naukowych i praktyce klinicznej, mimo że wyniki coraz liczniejszych badań prowadzonych w uznanych światowych instytucjach naukowych podważają jej zasadność. 

 

Opowiadamy się za:

 

● wprowadzeniem regulacji prawnych dotyczących stosowania psychodelików w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach pod nadzorem ekspertów w dziedzinie zdrowia psychicznego, aby osoby potrzebujące mogły używać tych substancji do leczenia oraz w celu podnoszenia własnego dobrostanu,   

 

● włączeniem rzetelnej edukacji o psychodelikach do programu kształcenia na uczelniach wyższych, zwłaszcza medycznych, żeby ich absolwenci dysponowali możliwie największą wiedzą na temat potencjalnych korzyści i zagrożeń związanych z ich stosowaniem,    

 

● reklasyfikacją psychodelików zgodnie z aktualnym stanem wiedzy, czyli przeniesieniem z grupy I-P do grupy IV-P w “Wykazie środków odurzających i substancji psychotropowych”, aby istotnie ułatwić ich wykorzystanie w badaniach podstawowych i klinicznych, a w przypadku wykazania ich skuteczności i bezpieczeństwa umożliwić polskim pacjentom korzystanie z ich potencjału w ramach systemu opieki zdrowotnej,    

 

● dekryminalizacją posiadania psychodelików na własny użytek, ponieważ stosowanie tych substancji nie jest równoznaczne z używaniem wywołującym szkody, natomiast nawet problemowe używanie jakichkolwiek środków psychoaktywnych powinno być rozpatrywane w kategoriach zdrowia publicznego, a nie prawno-karnych. 

O NAS

Polska Sieć Polityki Narkotykowej powstała w 2008 roku jako inicjatywa społeczna zrzeszająca specjalistów pracujących w obszarze związanym z substancjami psychoaktywnymi oraz osoby używające substancji. W 2014 roku powstała także Fundacja Sieć Polskiej Polityki Narkotykowej, która poprzez projekty i inicjatywy realizuje misję i wizję Sieci. Kluczowe projekty realizujące misję PSPN skupiają się wokół działalności edukacyjnej oraz adwokacji na rzecz racjonalnej polityki narkotykowej w Polsce, profilaktyki uzależnień, działalności szkoleniowej, poradnictwa prawnego i socjalnego. Od 2019 roku w jej ramach działa Polskie Towarzystwo Psychodeliczne.

 

Polskie Towarzystwo Psychodeliczne (PTP) zostało założone w 2019 roku przez Macieja Lorenca, Damiana „Mestosława” Sobczyka, Agnieszkę Sieniawską i Justynę Hobot w ramach działalności Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej, jako przestrzeń do merytorycznej debaty na temat potencjalnego zastosowania psychodelików w nauce, medycynie, psychoterapii i kulturze. Od ponad 4 lat wspólnie działamy na rzecz racjonalnych regulacji prawnych, popularyzujemy wiedzę o psychodelikach oraz wspieramy badania naukowe dotyczące tych substancji. PTP zrzesza również osoby specjalizujące się w wielu dziedzinach wiedzy m.in. prawie, psychologii, farmakologii, psychiatrii, neuronauce czy naukach humanistycznych.

organizacja konferencji

Maciej Lorenc

organizacja konferencji

Agnieszka Sieniawska

organizacja konferencji

Damian “Mestosław” Sobczyk

organizacja konferencji

Maciej Lorenc

Ukończył socjologię na Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji UW, autor książek „Czy psychodeliki uratują świat?” (2019) i “Grzybobranie – kulturowa historia psylocybiny (2023), prowadzi audycję “Psychodelicje” w newonce.radio, współpracownik Narkopolityki, tłumacz wielu książek poświęconych substancjom psychodelicznym, m.in. autorstwa Michaela Pollana, Davida Nutta, Alberta Hofmanna, Julie Holland, Bity Moghaddam, Stanislava Grofa, Jamesa Fadimana, Alana Wattsa i Ricka Strassmana.

organizacja konferencji

Agnieszka Sieniawska

Absolwentka prawa Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Prezes zarządu Fundacji Polska Sieć Polityki Narkotykowej. Współzałożycielka Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego. Członkini i współzałożycielka Koalicji Medycznej Marihuany. Prowadzi działania związane z pomocą prawną  i adwokacją na rzecz zmiany prawa narkotykowego. Brała udział w pracach nad nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która weszła w życie w grudniu 2011r. Autorka raportów oraz publikacji na temat prawa narkotykowego i polskiej polityki narkotykowej.

organizacja konferencji

Damian “Mestosław” Sobczyk

Absolwent Europeistyki oraz Studium Pedagogicznego na Uniwersytecie Warszawskim. Twórca dwóch edukacyjnych kanałów na YouTube (Mestosław, Wiem co ćpiem), które łącznie mają 326 000 subskrybentów. Współautor książki “Haj, czyli jak nie szkodzić sobie i innym”. Zdobywca tytułu Twórcy Roku 2021 Lifestyle ILW & Onet. Członek zespołu Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej oraz Społecznej Inicjatywy Narkopolityki. Współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego. Członek Rady Polskiej Izby Konopi. Ekspert społeczny Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany.

obsługa konferencji

Aleksandra Pałaszewska

konsultacja merytoryczna

dr n. med. Justyna Hobot

administracja

Aleksandra Korcz-Byczek

obsługa konferencji

Aleksandra Pałaszewska

Absolwentka studiów magisterskich z kulturoznawstwa ze specjalizacją w zarządzaniu i organizacji projektów na Uniwersytecie SWPS, certyfikowana fitoterapeutka oraz konsultantka Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego (PTP). Od 2020 roku członkini zespołu Fundacji Polska Sieć Polityki Narkotykowej, gdzie koordynuje projektem partyworkingowym „Bezpieczna przestrzeń” oraz współpracuje przy realizacji projektów związanych z prawem i polityką narkotykową. Redaktorka naczelna Informatora Psychodelicznego – oficjalnego newslettera PTP.

konsultacja merytoryczna

dr n. med. Justyna Hobot

Interdyscyplinarna badaczka, współzałożycielka Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego, związana z Laboratorium Badań Świadomości (C-LAB) oraz Centrum Badań Mózgu. Absolwentka neurobiologii i filozofii. W ramach doktoratu, zrealizowanego w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i na Wydziale Medycyny Klinicznej Uniwersytetu w Aarhus, prowadziła projekty dotyczące wpływu przezczaszkowej stymulacji magnetycznej mózgu na świadomość. Jej aktualne zainteresowania badawcze dotyczą integracji metafizycznych aspektów doświadczeń psychodelicznych.

administracja

Aleksandra Korcz-Byczek

Prawniczka, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, członkini zarządu Fundacji Polska Sieć Polityki Narkotykowej. Odpowiedzialna za sprawy administracyjno-prawne, zajmuje się zarządzaniem i rozliczaniem projektów. Posiada również wieloletnie doświadczenie w ewaluacji projektów. Z Polską Siecią Polityki Narkotykowej związana od 2012 roku.