15-16 CZERWCA 2024

Polskie Towarzystwo Psychodeliczne i Polska Sieć Polityki Narkotykowej we współpracy z Wydziałem Prawa i Administracji UW zapraszają na drugą edycję interdyscyplinarnej konferencji „Nauka Psychodeliczna”, która odbędzie się na Uniwersytecie Warszawskim w dniach 15-16 czerwca 2024 roku.

 

Podczas konferencji eksperci z różnych dziedzin przedstawią aktualny stan wiedzy o wpływie psychodelików na świadomość i organizm, ich potencjale terapeutycznym, statusie prawnym i związanych z nimi kwestiach polityczno-kulturowych. Bardzo ważnym tematem będą polskie badania kliniczne nad psychodelikami oraz badania nad użytkownikami psychodelików w Polsce. Tak jak podczas poprzedniej edycji prelegentami będą najwybitniejsi specjaliści zajmujący się tematyką substancji psychodelicznych w Polsce.


Na sobotni wieczór zaplanowaliśmy wydarzenie kulturalne dla wszystkich uczestników konferencji. Konferencję zakończymy w niedzielę debatą pacjencko-społeczną z udziałem zagranicznych gości organizowaną we współpracy z Helsińską Fundacją Praw Człowieka.


„Nauka psychodeliczna” odbywa się co 2 lata i jest największą w Polsce konferencją naukową poświęconą działaniu substancji psychodelicznych, które w ostatnich latach wzbudzają coraz większe zainteresowanie na całym świecie – również w Polsce. Słuchacze będą mogli uczestniczyć w wydarzeniu zarówno stacjonarnie, jak i poprzez transmisję internetową. Środki ze sprzedaży biletów zostaną przeznaczone na działalność Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego. Mamy nadzieję, że spędzicie ten czas razem z nami!


Kiedy?
15-16 czerwca 2024 roku


Gdzie?
Konferencja ponownie odbędzie się na Uniwersytecie Warszawskim, ale – ze względu na olbrzymie zainteresowanie pierwszą edycją – w tym roku spotkamy się w największej i najbardziej prestiżowej auli UW, czyli w Auli im. Adama Mickiewicza w Audytorium Maximum na głównym kampusie Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, Warszawa.

 

Dla kogo?
Dla specjalistów w dziedzinie zdrowia psychicznego, prawa i neuronauki, pracowników naukowych, dziennikarzy, pacjentów substancji psychodelicznych, a także wszystkich osób zainteresowanych wykorzystaniem psychodelików w medycynie oraz ich wpływem na umysł i społeczeństwo.


Dlaczego warto?

2 dni wypełnione po brzegi aktualną wiedzą o psychodelikach
7 zróżnicowanych bloków tematycznych
25 najwybitniejszych specjalistów i specjalistek zajmujących się tematyką substancji psychodelicznych w Polsce
Debata z udziałem zagranicznych gości
Wieczór artystyczny
● Konferencja będzie symultanicznie tłumaczona na język angielski i język ukraiński (oprócz pierwszej sesji w niedzielę).
Wydarzenie towarzyszące w piątek 14 czerwca:

Warsztaty psychoterapeutyczne „Integracja odmiennych stanów świadomości”

KUP BILET

Organizatorzy:

PARTNERZY:

PATRONAT/MATRONAT:

PRELEGENCI

Dr Rick Doblin

Dr n. med. Hanna Badzio-Jagiełło

Dr hab. Agnieszka Bojanowska

Dr Dominik Cysewski

Magdalena Dąbkowska

Tadeusz Hawrot

Stanislav Hibadulin

Dr n. med. Justyna Holka-Pokorska

Norbert Jamróz

dr Michał Jasiński

dr n. med. Grzegorz Kazek

Bartosz Kleszcz

Dr Piotr Kładoczny

Dra Dorota Natalia Komar

Katarzyna Kowara

Dr Kacper Łukasiewicz

Dr Mateusz Marczewski

Paweł Orłowski

Prof. dr hab. Andrzej Pilc

Dr Taisiia Poda (Пода Таїсія Олександрівна)

Anastasia Ruban

Dr Andrzej Serafin

dr Jan Szczypiński

Lek. Cyrus Tahery

Ksenia Voznitsyna

Lek. Tomasz Wieczorek

Dr n. med. Gniewko Więckiewicz

Dr hab. Mariusz Wiglusz

Dr n. med. Adam Włodarczyk

Neil Woods

Dr Rick Doblin

Dr Rick Doblin, założyciel i prezes Multidisciplinary Association for Psychedelic Studies (MAPS). Uzyskał doktorat w dziedzinie polityki publicznej w Harvard’s Kennedy School of Government, gdzie obronił pracę dyplomową na temat uregulowania medycznych zastosowań psychodelików i marihuany. Wcześniej napisał pracę magisterską na podstawie sondażu z udziałem onkologów dotyczącego porównania skuteczności palonej marihuany i doustnych pigułek z THC w kontrolowaniu nudności u pacjentów z nowotworami. Na potrzeby swojej pracy licencjackiej w New College of Florida przeprowadził wywiady z uczestnikami klasycznego Eksperymentu Wielkopiątkowego, w ramach którego ćwierć wieku wcześniej przebadano potencjał substancji psychodelicznych do katalizowania doświadczeń religijnych. Dokonał również krytycznej analizy eksperymentów nad potencjalnym użyciem psylocybiny w resocjalizacji więźniów, które ponad trzy dekady wcześniej Timothy Leary prowadził w zakładzie karnym w Concord.

Rick uczył się między innymi od dr. Stanislava Grofa i był jednym z pierwszych osób, które uzyskały certyfikat praktyka oddychania holotropowego. Jego zawodowym celem jest pomaganie w tworzeniu prawnych kontekstów dla korzystnego wykorzystywania psychodelików i marihuany, przede wszystkim jako leków dostępnych z przepisu lekarza, ale również jako narzędzia do rozwoju osobistego u osób zdrowych. Dąży do tego, aby ostatecznie stać się legalnie licencjonowanym terapeutą psychodelicznym. Założył MAPS w 1986 roku, a obecnie mieszka w Bostonie z żoną i psem, w domu z trzema pustymi pokojami po swoich dzieciach, które już ukończyły studia i rozpoczęły swoją życiową podróż. Dowiedz się więcej:
https://www.youtube.com/watch?v=4s_j2OJOhrI
https://www.ted.com/talks/rick_doblin_the_future_of_psychedelic_assisted_psychotherapy?language=en

Dr n. med. Hanna Badzio-Jagiełło

Lekarz, specjalistka psychiatrii, z ponad 30-letnim stażem zawodowym. Współzałożycielka, w 2011 roku, Centrum Badań Klinicznych PI-House, gdzie pełni rolę prezesa i Dyrektora ds. jakości. Posiada ponad 25-letnie doświadczenie w prowadzeniu badań klinicznych, na swoim koncie ma ponad 50 projektów badawczo-naukowych. Zorganizowała 10-osobowy zespół badaczy psychiatrów. Szkoli kolejne pokolenia badaczy.

Dr hab. Agnieszka Bojanowska

Psycholożka i terapeutka, od ponad 15 lat zajmuje się psychologią dobrostanu, czyli nauką o szczęściu człowieka. Zadaje sobie pytania o to, dlaczego niektórzy ludzie są szczęśliwi, a inni nie, oraz jak można pomóc ludziom czuć się dobrze. Dzieli czas między Warszawę a Amsterdam: od lat jest związana jest z Wydziałem Psychologii Uniwersytetu SWPS w Warszawie i prowadzi swoją praktykę terapeutyczną Paths to well-being w Amsterdamie.

Dr Dominik Cysewski

Biolog molekularny i biotechnolog medyczny, zainteresowany wykorzystaniem metod „omicznych” (wielkoskalowych) w badaniach neurobiologicznych i biomedycznych. Pracownik Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Magdalena Dąbkowska

Koordynatorka Programu Polityki Narkotykowej w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Od kilkunastu lat zajmuje się polityką narkotykową, adwokacją na rzecz jej reformy i racjonalizacji w duchu praw człowieka, a także strategicznym wspieraniem organizacji pozarządowych i grup nieformalnych, działających w tym obszarze. W tym czasie współpracowała z szeregiem organizacji krajowych i międzynarodowych m.in. z Open Society Foundations czy AFEW (AIDS Foundation East-West) International. Członkini założycielka Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej, członkini grupy eksperckiej nt. reform polityki narkotykowej przy Eurasian Harm Reduction Association oraz konsultantka Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego.

Tadeusz Hawrot

Tadeusz Hawrot ma 15 lat doświadczenia w pracy z instytucjami UE. Skupia się na zdrowiu mózgu i przez dekadę kierował inicjatywami politycznymi Europejskiej Rady Mózgu. Współpracując z WHO, przyczynił się do stworzenia globalnego planu działania dotyczącego chorób neurologicznych. Wierzy w siłę partnerstw i uczestniczył w tworzeniu wielu sojuszy na poziomie krajowym i międzynarodowym. Jako założyciel i dyrektor wykonawczy PAREA dąży do włączenia terapii psychodelicznych do europejskiej opieki zdrowotnej.

Stanislav Hibadulin

Weteran wojny ukraińsko-rosyjskiej, Bohater Narodowy Ukrainy. Wyleczony z zespołu stresu pourazowego dzięki terapii wspomaganej substancjami psychodelicznymi.

Dr n. med. Justyna Holka-Pokorska

Psychiatra, seksuolog, psychoterapeutka. W latach 2019-2022 pełniła funkcję Przewodniczącej Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Od kilku lat członkini Rady Naukowej Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego. Certyfikowana terapeutka psychoterapii wspomaganej 5- MeO-DMT. Współpracuje z firmą Beckley PsyTech jako główna badaczka warszawskiego ośrodka badania klinicznego 5-MeO-DMT w terapii depresji lekoopornej. Doświadczenie w zakresie terapii wspomaganej psychodelikami (LSD i psylocybiną) zdobywała w Departamencie Uzależnień Szpitala Uniwersyteckiego w Genewie (HUG). Ukończyła szkolenie dotyczące psychoterapii psychoanalitycznej w Warszawskim Instytucie Psychoterapii i Psychoanalizy (IPP) oraz odbyła własną psychoanalizę szkoleniową.

Norbert Jamróz

Jest absolwentem studiów magisterskich z zakresu psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS, stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu oraz studiów MBA na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu i Nottingham Trent University (UK). Ukończył również dwuletnie szkolenie nauczycielskie mindfulness w podejściu MBCT, dwuletnie szkolenie psychoterapeutyczne w nurcie Gestalt i program MDMA-Assisted Therapy for PTSD zorganizowany przez MAPS. Obecnie rozwija się w nurcie Hakomi.

dr Michał Jasiński

Doktor nauk humanistycznych w zakresie psychologii, psychoterapeuta, filmoznawca, skandynawista, wykładowca Uniwersytetu SWPS. Prowadzi praktykę terapeutyczną w Barcelonie, zajmuje się integracją psychodeliczną w Stowarzyszeniu Hermanosis. Specjalizuje się w nurcie psychoterapii konstruktywistycznych, przede wszystkim terapii koherencji. Jest certyfikowanym nauczycielem tego nurtu i współpracownikiem naukowym Coherence Psychology Institute, z ramienia którego prowadzi warsztaty i propaguje wiedzę o procesie rekonsolidacji pamięci w psychoterapii.

dr n. med. Grzegorz Kazek

Pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum, gdzie od wielu lat realizuje badania w zakresie  farmakologii eksperymentalnej oraz biomarkerów i mechanizmów zaburzeń psychicznych. Prowadzi interdyscyplinarne badania nad efektami i mechanizmami działania psychodelików. Jest autorem wystąpień konferencyjnych oraz szkoleń dotyczących neurobiologicznych i psychologicznych mechanizmów działania psychodelików oraz psychoanalitycznego rozumienia doświadczeń psychodelicznych. Prowadzi prywatną praktykę psychoterapeutyczną, pracując w oparciu o podejście psychodynamiczne i modele integracyjne, między innymi z osobami po doświadczeniach psychodelicznych. Jest psychodramatystą oraz trenerem treningu interpersonalnego i umiejętności psychospołecznych. Należy do polskich i zagranicznych towarzystw naukowych, w tym MIND European Foundation for Psychedelic Science oraz Association for Humanistic Psychology. Jest konsultantem Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego.

Bartosz Kleszcz

Psycholog, psychoterapeuta, superwizor, naukowiec. W ACT od początku tego nurtu w Polsce. Współzałożyciel szkoły psychoterapii Behawioralnie oraz portalu Uczę się ACT. Prowadził szkolenia z ACT w Europie, Azji i Afryce. Konsultant Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego, organizator retreatu psychodelicznego w Holandii. Doświadczeniu psychodelicznemu zawdzięcza własne zdrowie oraz zainteresowanie subiektywnością, autonomią i doświadczeniem self w ramach psychoterapii. Lubi weganizm, metal i anime.

Dr Piotr Kładoczny

Doktor prawa, od 1990 pracujący naukowo w Katedrze Prawa Karnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1996 r. związany z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, w której nadzoruje prace merytoryczne programów prawnych i interwencyjnych. Obecnie wiceprezes Zarządu HFPC i członek Rady Programowej Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej. Na Wydziale Prawa i Administracji prowadzi m.in. zajęcia w ramach Kliniki Prawa w sekcji „redukcja szkód”. Autor licznych publikacji z zakresu prawa karnego, praw człowieka i prawa narkotykowego.

Dra Dorota Natalia Komar

Doktorka nauk biologicznych specjalizująca się w epigenetyce. Adiunktka w Instytucie Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie i liderka projektu badającego epigenetyczne markery menopauzy i epigenetyczne podstawy starzenia w centrum technologicznym Eurecat w Katalonii. Zaangażowana w badanie wpływu substancji pochodzenia naturalnego na maszynerię epigenetyczną i regulację ekspresji genów. Ukończyła biotechnologię na SGGW w Warszawie, doktorat z genetyki i biologii rozwoju obroniła na Uniwersytecie Autonomicznym w Madrycie. Absolwentka MBA IE Business school w Madrycie. Popularyzuje naukę na Instagramie @darwininchaneldress

Katarzyna Kowara

Psycholożka, certyfikowana psychoterapeutka Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, seksuolożka. Uczestniczy w szkoleniu I stopnia w analizie jungowskiej. Zajmuje się psychoterapią indywidualną osób dorosłych oraz integracją doświadczeń psychodelicznych – zarówno jako klinicystka, jak i osoba szkoląca w tych dziedzinach. Współprowadzi Fundację Bez Klamek i ośrodek Nurty w Krakowie, współpracuje także z ośrodkiem Synteza.

Dr Kacper Łukasiewicz

Specjalizuje się w badaniach plastyczności neuronalnej wywołanej psychodelikami w modelach zwierzęcych. Zatrudniony w Centrum Medycyny Doświadczalnej i w Klinice Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Członek-ekspert Komisji ds. Uzależnień Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Dr Mateusz Marczewski

Antropolog kultury, autor książek Niewidzialni (Czarne 2012), Koliste jeziora Białorusi (Czarne 2017). Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autor metody nauczania i opartego na niej kursu pisania kreatywnego „Pisanie jako proces” organizowanego wraz z Instytutem Badań Literackich PAN w Warszawie. Eseje i reportaże publikował w „Polityce”, „Dwutygodniku”, „Tygodniku Powszechnym”, „Gazecie Wyborczej” i „Kontekstach”. Mieszka w Warszawie.

Paweł Orłowski

Neuronaukowiec,  doktorant w Centrum Badań Mózgu Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie realizuje projekt badawczy pt. “Samoświadomość i przetwarzanie emocji w grupie użytkowników klasycznych psychodelików”. Laureat programu Diamentowy Grant oraz stypendium MNiSW. Od 2017 roku skupia się na prowadzeniu interdyscyplinarnych badań naukowych, koncentrując się na neuronalnych korelatach świadomości oraz badaniach użytkowników substancji psychoaktywnych.

Prof. dr hab. Andrzej Pilc

Pracuje w Instytucie Farmakologii im. J. Maja PAN w Krakowie oraz w CMUJ. Zajmuje się neuro- i psychofarmakologią, badając podstawy i sposoby leczenia zaburzeń psychicznych. Jego najważniejsze dokonania naukowe to: hipoteza up-regulacji receptorów GABAB przez leki antydepresyjne, czy pierwsze prace na temat przeciwlękowych, przeciwdepresyjnych i antypsychotycznych efektów ligandów receptorów metabotropowych dla glutaminianu. Jest najczęściej cytowanym polskim neurofarmakologiem. W ramach grantu z Narodowego Centrum Nauki realizuje projekt pt. „Wzajemne interakcje pomiędzy receptorami 5-HT2A i mGlu2 jako okno w przeciwdepresyjnym
działaniu psylocybiny”.

Dr Taisiia Poda (Пода Таїсія Олександрівна)

Psycholożka, doktor prawa międzynarodowego, pracowniczka naukowa w Instytucie Badań nad Sztuką Nowoczesną w Kijowie i członkini Ukraińskiego Stowarzyszenia Badań nad Psychodelikami (UPRA). Jej zainteresowania naukowe obejmują psychologię odmiennych stanów świadomości, hipnoterapię, arteterapię i antropologię kulturową. W UPRA angażuje się w projekty mające na celu badanie możliwości terapii wspomaganej substancjami psychodelicznymi w leczeniu traumy i PTSD oraz jej aspektów etycznych i humanitarnych.  Bada także potencjał arteterapii w poprawie zdrowia psychicznego osób dotkniętych traumą wojenną.

Anastasia Ruban

Neurokognitywistka, doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych i Społecznych w dyscyplinie Psychologia na Uniwersytecie SWPS. Prowadzi zajęcia dydaktyczne z zakresu psychologii na Uniwersytecie SWPS w Warszawie oraz Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie. Kierowniczka projektu badawczego w Centrum Badań Neuropoznawczych na SWPS. W ramach doktoratu realizowała projekt dotyczący elektrofizjologicznych korelatów przetwarzania myśli na własny temat u osób używających i nieużywających psychodelików w kontekście naturalistycznym.

Dr Andrzej Serafin

Filozof, tłumacz, redaktor kwartalnika Kronos, adiunkt w Instytucie Socjologii UKEN w Krakowie. Od ośmiu lat organizuje Letnie Seminarium Platońskie w Lanckoronie. Tłumaczył m.in. Platona, Nietzschego, Rilkego, Taubesa, Arendt i Andreas-Salomé. Ostatnio wydał książki „Heidegger: fenomenologia niewidzialnego” (2022) oraz „Nowoczesność Platona” (2023).

dr Jan Szczypiński

Doktorat realizował w Katedrze i Klinice Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Pracowni Obrazowania Mózgu Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN. Laureat licznych grantów i stypendiów NCN. W swojej pracy naukowej zajmuje się neuronalnymi korelatami zaburzeń psychicznych, teorią umysłu oraz interakcjami emocji i funkcji poznawczych. Aktualnie prowadzi badania skupiające się na procesach emocjonalnych i poznawczych wśród użytkowników substancji psychodelicznych. Popularyzator nauki psychodelicznej.

Lek. Cyrus Tahery

Lekarz rezydent, absolwent I Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie. Obecnie w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z Psychiatrii Dorosłych w Szpitalu Dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim. Swoją pasję do neuronauk odkrył już w czasie studiów, co przekształciło się w życiowe powołanie. Członek zespołu psychiatrycznego w Centrum Badań Klinicznych PI-House w Gdańsku, aktywnie zaangażowany w pierwsze w Polsce badania kliniczne z użyciem substancji psychodelicznych. Pasjonat technologii, AI native – aktywnie wykorzystuje sztuczną inteligencję w swojej pracy, co nie tylko pozwala na efektywne zarządzanie czasem i lepsze skupienie na potrzebach pacjentów, ale także wspiera w prowadzeniu badań naukowych.

Ksenia Voznitsyna

Założycielka i dyrektorka Centrum Zdrowia Psychicznego i Rehabilitacji Weteranów „Leśna Polana” Ministerstwa Zdrowia Ukrainy. Jest autorką modelu organizacyjnego ośrodków zdrowia psychicznego dla osób, które ucierpiały w wyniku wojny na Ukrainie. Jej wiedza specjalistyczna koncentruje się na badaniu i leczeniu zespołu stresu pourazowego („wstrząśnienie mózgu” – autograf wojenny).

Ksenia Voznitsyna jest liderem w rozwoju usług rehabilitacji zdrowia psychicznego dla weteranów na Ukrainie. Jest trenerem, autorką podręczników i publikacji z zakresu pracy z traumą wojenną i integracji weteranów do życia społecznego. Neurolożka, absolwentka Państwowego Uniwersytetu Medycznego w Charkowie (Kharkiv State Medical University). Jest absolwentką programu „Liderzy zdrowia psychicznego” organizowanego przez Ukraiński Uniwersytet Katolicki oraz projekt Mh4U.

Lek. Tomasz Wieczorek

Absolwent Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, ukończył specjalizację z psychiatrii w Klinice Psychiatrii tej uczelni, tam również się doktoryzuje. Szkoli się na psychoterapeutę na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w zakresie terapii wspomaganych psychodelikami i integracji doświadczeń psychodelicznych w MIND Foundation w Berlinie. Zaangażowany w badania w obszarze neurostymulacji mózgu oraz medycyny snu, prowadzi zajęcia dydaktyczne na UM we Wrocławiu oraz na Uniwersytecie SWPS (filia wrocławska).

Dr n. med. Gniewko Więckiewicz

Doktor nauk medycznych i nauk o zdrowiu, lekarz psychiatra, stypendysta Światowego Towarzystwa Psychiatrycznego i Japońskiego Towarzystwa Psychiatrii i Neurologii. Zawodowo związany ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach, gdzie prowadzi badania dotyczące wpływu substancji psychoaktywnych na szeroko pojęte zdrowie publiczne.

Dr hab. Mariusz Wiglusz

Absolwent Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, od początku swojej kariery zawodowej jest związany z Kliniką Psychiatrii Dorosłych na tej uczelni. Jego zainteresowania naukowe ewoluowały w czasie. Początkowo skupiał się na badaniach dotyczących zaburzeń depresyjnych w padaczce oraz zaburzeń lękowych w padaczce, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów diagnostycznych i terapeutycznych. Obecnie jego prace naukowe koncentrują się na leczeniu lekoopornej depresji jedno- i dwubiegunowej przy użyciu ketaminy oraz innych psychodelików.

Dr n. med. Adam Włodarczyk

Ukończył studia medyczne na Wydziale Wojskowo-Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. W 2019 roku po uzyskaniu tytułu specjalisty w dziedzinie psychiatrii został zatrudniony w Klinice Psychiatrii Dorosłych. Obecnie na stanowisku lekarza kierującego oddziałem. Podjął się badań w zakresie psychofarmakologii lekoopornych zaburzeń nastroju z uwzględnieniem szybkodziałających leków antydepresyjnych. Od 2017 roku jest również współ-/autorem ponad 40 prac o sum. IF > 100.

Neil Woods

Były brytyjski tajny funkcjonariusz policji, obecnie wybitny międzynarodowy działacz na rzecz reformy prawa narkotykowego. Jest pisarzem i stałym ekspertem mediów w obszarach: substancji psychoaktywnych, polityki narkotykowej i policji. Opublikował dwie książki: bestsellerowy pamiętnik Good Cop Bad War oraz historię polityki narkotykowej Drug Wars napisaną wspólnie z JS Rafaeli.

Neil jest członkiem zarządu organizacji Law Enforcement Action Partnership (LEAP) w USA i przewodniczącym tej organizacji w Europie. LEAP to organizacja złożona z byłych funkcjonariuszy organów ścigania, którzy prowadzą kampanię na rzecz zakończenia wojny z narkotykami, podkreślając szkody wyrządzane przez politykę prohibicji narkotykowej dla całego społeczeństwa.

LEAP aktywnie walczy o prawnie regulowany dostęp do leków psychodelicznych. W tym roku Neil wziął udział w wydarzeniu towarzyszącym w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Wiedniu, gdzie wraz z członkami z LEAP z Francji i Stanów Zjednoczonych zażądał, aby policja uzyskała pilny dostęp do terapii psychodelicznej, która może pomóc w rozwiązaniu kryzysów związanych ze zdrowiem psychicznym i kryzysem politycznym w policji.

Lekarz rezydent, absolwent I Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie. Obecnie w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z Psychiatrii Dorosłych w Szpitalu Dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim. Swoją pasję do neuronauk odkrył już w czasie studiów, co przekształciło się w życiowe powołanie. Członek zespołu psychiatrycznego w Centrum Badań Klinicznych PI-House w Gdańsku, aktywnie zaangażowany w pierwsze w Polsce badania kliniczne z użyciem substancji psychodelicznych. Pasjonat technologii, AI native – aktywnie wykorzystuje sztuczną inteligencję w swojej pracy, co nie tylko pozwala na efektywne zarządzanie czasem i lepsze skupienie na potrzebach pacjentów, ale także wspiera w prowadzeniu badań naukowych.

PROGRAM KONFERENCJI

Konferencja będzie symultanicznie tłumaczona na język angielski i język ukraiński (oprócz pierwszej sesji w niedzielę).

15 CZERWCA 2024 (SOBOTA)

8:00-9:15Rejestracja
9:15-9:30Otwarcie
dr hab. Barbara Namysłowska-Gabrysiak, kierownik Kliniki Prawa, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
Dr Piotr Kładoczny, wiceprezes Zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
Agnieszka Sieniawska, Polska Sieć Polityki Narkotykowej
Maciej Lorenc, Polskie Towarzystwo Psychodeliczne
9:30-11:00Badania kliniczne nad psychodelikami w Polsce
dr n. med. Hanna Badzio-Jagiełło - Depresja, psychodeliki, badania kliniczne
lek. Cyrus Tahery - Badania kliniczne nad 5-MeO-DMT
dr hab. n. med. Mariusz Wiglusz Psylocybina w terapii zaburzeń nastroju: Przegląd badań klinicznych
dr n. med. Adam Włodarczyk Kliniczne zastosowania i skuteczność ketaminy w psychiatrii: kompleksowy przegląd na podstawie doświadczeń z praktyki w leczeniu zamkniętym
Prowadzenie panelu: Maciej Lorenc
11:00-11:30Przerwa
11:30-13:00 Substancje psychodeliczne a psychoterapia
dr n. med. Justyna Holka-Pokorska Czy w terapii wspomaganej psychodelikami zachodzi zjawisko ‘przeniesienia’ i ‘przeciwprzeniesienia’?
dr hab. Agnieszka Bojanowska Serce, umysł i dusza. Mechanizmy psychologiczne odpowiedzialne za terapeutyczne efekty psychodelików
Bartosz Kleszcz Jak istnieć bardziej: doświadczenie self, podróże psychodeliczne i behawioryzm
Prowadzenie panelu: dr n. med. Justyna Hobot
13:00-14:30Przerwa
14:30-16:00 Badania nad użytkownikami psychodelików w Polsce
dr n. med. Gniewko Więckiewicz Używanie substancji psychoaktywnych w Polsce – co wiemy, czego nie wiemy, co warto by było wiedzieć?
dr Jan Szczypiński i Paweł Orłowski Przetwarzanie emocji i samoświadomość w grupie doświadczonych użytkowników psychodelików
dr n. med. Grzegorz Kazek Interdyscyplinarne badania polskich użytkowników psychodelików: od nowych horyzontów po praktyczne wnioski
Prowadzenie panelu: Damian Sobczyk
16:00-16:15Przerwa
16:15-17:45Dekryminalizacja i medykalizacja psychodelików
dr Piotr Kładoczny Ramy prawne zastosowań medycznych substancji psychoaktywnych w świetle prawa polskiego
Tadeusz Hawrot Kluczowe czynniki szerokiego dostępu do terapii psychodelicznych w Europie
Anastazja Ruban W stronę inkluzywnego i etycznego ruchu psychodelicznego
Prowadzenie panelu: Agnieszka Sieniawska
19:00-23:30 Wieczór artystyczny
Wieczór artystyczny, w ramach którego odbędzie się koncert zespołu Karpaty Magiczne oraz dj-set Botanica. Szczegóły zostaną udostępnione uczestnikom i uczestniczkom konferencji.

16 CZERWCA 2024 (NIEDZIELA)

10:00-11:30Neuronauka a substancje psychodeliczne
prof. dr hab. Andrzej Pilc Nasilenie działania przeciwdepresyjnego halucynogenów przez blokery receptorów mGlu2/3 dla glutaminianu
dr Kacper Łukasiewicz i dr Dominik Cysewski Krótko- i długotrwałe efekty behawioralne i molekularne psychodelików w modelu mysim
dr Dorota Komar DNA psychodelicznych doświadczeń: genetyka, epigenetyka i efekty kliniczne
Prowadzenie panelu: dr n. med. Justyna Hobot
11:30-12:00Przerwa
12:00-13:30Integracja doświadczeń psychodelicznych
dr Michał Jasiński Ku zmianie transformacyjnej – integracja doświadczeń psychodelicznych w oparciu o proces rekonsolidacji pamięci
Norbert Jamróz Uważność w procesie psychodelicznym
Katarzyna Kowara Doświadczenie psychodeliczne i jego integracja z perspektywy psychoanalizy jungowskiej
Prowadzenie panelu: Damian Sobczyk
13:30-15:00Przerwa
15:00-16:30Psychodeliczna humanistyka
lek. Tomasz Wieczorek Filozofia i duchowość w terapiach wspomaganych psychodelikami. Aspekty etyczne i terapeutyczne
dr Andrzej Serafin Metafizyczny paradygmat doświadczenia psychodelicznego
dr Mateusz Marczewski Ayahuaska. Ujęcie pragmatyczne
Prowadzenie panelu: Maciej Lorenc
16:30-16:45 Przerwa
16:45-18:15Debata pt. Zespół stresu pourazowego wśród weteranów wojennych i służb mundurowych. Czy Ukraina będzie pionierem leczenia psychodelikami w Europie?

Wydarzenie organizowane we współpracy z Helsińską Fundacją Praw Człowieka. Wydarzenie jak i cała konferencja odbędzie się w języku polskim, ale zapewniamy symultaniczne tłumaczenie na język angielski i język ukraiński

dr Rick Doblin, założyciel i prezes Multidisciplinary Association for Psychedelic Studies (MAPS)

Stanislav Hibadulin, weteran wojny ukraińsko-rosyjskiej, Bohater Narodowy Ukrainy. Wyleczony z zespołu stresu pourazowego dzięki terapii wspomaganej substancjami psychodelicznymi

Neil Woods, były brytyjski tajny funkcjonariusz policji, członek zarządu Law Enforcement Action Partnership (LEAP) w USA

Ksenia Voznitsyna, założycielka i dyrektorka Centrum Zdrowia Psychicznego i Rehabilitacji Weteranów „Leśna Polana” Ministerstwa Zdrowia Ukrainy, liderka w rozwoju usług rehabilitacji zdrowia psychicznego dla weteranów na Ukrainie

dr Taisiia Poda, psycholożka, doktor prawa międzynarodowego, członkini Ukraińskiego Stowarzyszenia Badań nad Psychodelikami (UPRA)

Prowadzenie: Magdalena Dąbkowska, koordynatorka Programu Polityki Narkotykowej w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE 14 CZERWCA 2024 (PIĄTEK)

Warsztaty psychoterapeutyczne

Integracja odmiennych stanów świadomości”

Specjalistów zdrowia psychicznego serdecznie zapraszamy na wydarzenie towarzyszące konferencji – warsztat “Integracja odmiennych stanów świadomości”, który odbędzie się w piątek 14 czerwca 2024 w Auli A, Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego. Wydarzenie biletowane. (Wyprzedane, brak wolnych miejsc).

ZAMKNIĘTE WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE:

Warsztat pt. “MOŻLIWOŚCI I WYZWANIA ZWIĄZANE Z ROZSZERZENIEM BADAŃ KLINICZNYCH NAD PSYCHODELIKAMI W POLSCE”

Konferencja “Nauka Psychodeliczna 2022”

jak trafić na konferencję?

Manifest psychodeliczny

Substancje psychodeliczne w ostatnich latach wzbudzają coraz większe zainteresowanie na całym świecie, oferując nowe rozwiązania w leczeniu problemów zdrowotnych, takich jak depresja, zespół stresu pourazowego czy uzależnienia. W świetle obecnych regulacji prawnych za posiadanie psychodelików grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech i są one definiowane jako środki pozbawione zastosowań medycznych i cechujące się dużym potencjałem nadużywania. Taka klasyfikacja ogranicza możliwość wykorzystywania psychodelików w badaniach naukowych i praktyce klinicznej, mimo że wyniki coraz liczniejszych badań prowadzonych w uznanych światowych instytucjach naukowych podważają jej zasadność. 

 

Opowiadamy się za:

 

● wprowadzeniem regulacji prawnych dotyczących stosowania psychodelików w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach pod nadzorem ekspertów w dziedzinie zdrowia psychicznego, aby osoby potrzebujące mogły używać tych substancji do leczenia oraz w celu podnoszenia własnego dobrostanu,   

 

● włączeniem rzetelnej edukacji o psychodelikach do programu kształcenia na uczelniach wyższych, zwłaszcza medycznych, żeby ich absolwenci dysponowali możliwie największą wiedzą na temat potencjalnych korzyści i zagrożeń związanych z ich stosowaniem,    

 

● reklasyfikacją psychodelików zgodnie z aktualnym stanem wiedzy, czyli przeniesieniem z grupy I-P do grupy IV-P w “Wykazie środków odurzających i substancji psychotropowych”, aby istotnie ułatwić ich wykorzystanie w badaniach podstawowych i klinicznych, a w przypadku wykazania ich skuteczności i bezpieczeństwa umożliwić polskim pacjentom korzystanie z ich potencjału w ramach systemu opieki zdrowotnej,    

 

● dekryminalizacją posiadania psychodelików na własny użytek, ponieważ stosowanie tych substancji nie jest równoznaczne z używaniem wywołującym szkody, natomiast nawet problemowe używanie jakichkolwiek środków psychoaktywnych powinno być rozpatrywane w kategoriach zdrowia publicznego, a nie prawno-karnych. 

O NAS

Polska Sieć Polityki Narkotykowej powstała w 2008 roku jako inicjatywa społeczna zrzeszająca specjalistów pracujących w obszarze związanym z substancjami psychoaktywnymi oraz osoby używające substancji. W 2014 roku powstała także Fundacja Sieć Polskiej Polityki Narkotykowej, która poprzez projekty i inicjatywy realizuje misję i wizję Sieci. Kluczowe projekty realizujące misję PSPN skupiają się wokół działalności edukacyjnej oraz adwokacji na rzecz racjonalnej polityki narkotykowej w Polsce, profilaktyki uzależnień, działalności szkoleniowej, poradnictwa prawnego i socjalnego. Od 2019 roku w jej ramach działa Polskie Towarzystwo Psychodeliczne.

 

Polskie Towarzystwo Psychodeliczne (PTP) zostało założone w 2019 roku przez Macieja Lorenca, Damiana „Mestosława” Sobczyka, Agnieszkę Sieniawską i Justynę Hobot w ramach działalności Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej, jako przestrzeń do merytorycznej debaty na temat potencjalnego zastosowania psychodelików w nauce, medycynie, psychoterapii i kulturze. Od ponad 4 lat wspólnie działamy na rzecz racjonalnych regulacji prawnych, popularyzujemy wiedzę o psychodelikach oraz wspieramy badania naukowe dotyczące tych substancji. PTP zrzesza również osoby specjalizujące się w wielu dziedzinach wiedzy m.in. prawie, psychologii, farmakologii, psychiatrii, neuronauce czy naukach humanistycznych.

ORGANIZATORZY

organizacja konferencji

Maciej Lorenc

organizacja konferencji

Agnieszka Sieniawska

organizacja konferencji

Damian “Mestosław” Sobczyk

organizacja konferencji

Maciej Lorenc

Ukończył socjologię na Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji UW, autor książek „Czy psychodeliki uratują świat?” (2019) i “Grzybobranie – kulturowa historia psylocybiny (2023), prowadzi audycję “Psychodelicje” w newonce.radio, współpracownik Narkopolityki, tłumacz wielu książek poświęconych substancjom psychodelicznym, m.in. autorstwa Michaela Pollana, Davida Nutta, Alberta Hofmanna, Julie Holland, Bity Moghaddam, Stanislava Grofa, Jamesa Fadimana, Alana Wattsa i Ricka Strassmana.

organizacja konferencji

Agnieszka Sieniawska

Absolwentka prawa Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Prezes zarządu Fundacji Polska Sieć Polityki Narkotykowej. Współzałożycielka Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego. Członkini i współzałożycielka Koalicji Medycznej Marihuany. Prowadzi działania związane z pomocą prawną  i adwokacją na rzecz zmiany prawa narkotykowego. Brała udział w pracach nad nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która weszła w życie w grudniu 2011r. Autorka raportów oraz publikacji na temat prawa narkotykowego i polskiej polityki narkotykowej.

organizacja konferencji

Damian “Mestosław” Sobczyk

Absolwent Europeistyki oraz Studium Pedagogicznego na Uniwersytecie Warszawskim. Twórca dwóch edukacyjnych kanałów na YouTube (Mestosław, Wiem co ćpiem), które łącznie mają 326 000 subskrybentów. Współautor książki “Haj, czyli jak nie szkodzić sobie i innym”. Zdobywca tytułu Twórcy Roku 2021 Lifestyle ILW & Onet. Członek zespołu Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej oraz Społecznej Inicjatywy Narkopolityki. Współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego. Członek Rady Polskiej Izby Konopi. Ekspert społeczny Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany.

ZESPÓŁ

koordynacja konferencji

Aleksandra Pałaszewska

konsultacja merytoryczna

dr n. med. Justyna Hobot

administracja

Aleksandra Korcz-Byczek

koordynacja konferencji

Aleksandra Pałaszewska

Absolwentka studiów magisterskich z kulturoznawstwa ze specjalizacją w zarządzaniu i organizacji projektów na Uniwersytecie SWPS, certyfikowana fitoterapeutka oraz konsultantka Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego (PTP). Od 2020 roku członkini zespołu Fundacji Polska Sieć Polityki Narkotykowej, gdzie koordynuje projektem partyworkingowym „Bezpieczna przestrzeń” oraz współpracuje przy realizacji projektów związanych z prawem i polityką narkotykową. Redaktorka naczelna Informatora Psychodelicznego – oficjalnego newslettera PTP.

konsultacja merytoryczna

dr n. med. Justyna Hobot

Interdyscyplinarna badaczka, współzałożycielka Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego, związana z Laboratorium Badań Świadomości (C-LAB) oraz Centrum Badań Mózgu. Absolwentka neurobiologii i filozofii. W ramach doktoratu, zrealizowanego w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i na Wydziale Medycyny Klinicznej Uniwersytetu w Aarhus, prowadziła projekty dotyczące wpływu przezczaszkowej stymulacji magnetycznej mózgu na świadomość. Jej aktualne zainteresowania badawcze dotyczą integracji metafizycznych aspektów doświadczeń psychodelicznych.

administracja

Aleksandra Korcz-Byczek

Prawniczka, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, członkini zarządu Fundacji Polska Sieć Polityki Narkotykowej. Odpowiedzialna za sprawy administracyjno-prawne, zajmuje się zarządzaniem i rozliczaniem projektów. Posiada również wieloletnie doświadczenie w ewaluacji projektów. Z Polską Siecią Polityki Narkotykowej związana od 2012 roku.